Договір дарування

У побуті зазвичай вживають слово "дарча", але такого юридичного терміну не існує. Документ, за умовами якого власник квартири дарує її іншій людині, називається договором дарування. Тут ви знайдете фрагменти статей Цивільного кодексу, що регулюють питання, пов'язані з цим документом.


Дарування_Глава_55_ЦК
.pdf
Download PDF • 293KB


Якщо говорити про дарування квартири як про спосіб для пенсіонера розпорядитися своєю нерухомістю, щоб додатково заробити, то цей варіант - один з найбільш небезпечних і ненадійних. Щойно пенсіонер підписує договір дарування, права на володіння квартирою (будинком, будь-яким іншим майном, яке стало об'єктом договору) переходять до того, на чиє ім'я написано договір.


Пенсіонерові пощастить, якщо той, кому він подарував квартиру, має тільки добрі наміри і не збирається виселяти літню людини з її житла. Але часто відбувається інакше: новий власник каже, що тепер квартира його, а пенсіонер може забиратися, куди хоче.


Зайве говорити, що ця ситуація - справжня катастрофа для пенсіонера. Витребувати допомогу (матеріальну або у вигляді догляду) за договором дарування також практично неможливо, адже в більшості випадків цей момент сторони обговорюють між собою усно, ніяк не зафіксувавши наміри та вимоги юридично.


Ще один недолік: визнати договір дарування недійсним дуже складно, це вдається лише в дуже рідкісних випадках, за наявності серйозної юридичної допомоги у пенсіонера.


НАША ОЦІНКА ДОГОВОРУ ДАРУВАННЯ:


Переваги:

  • відсутні

Недоліки:

  • ризик бути виселеним з квартири

  • повне позбавлення пенсіонера юридичних прав на житло

  • відсутність гарантій отримання допомоги від того, на чиє ім'я написано договір дарування

  • психологічний дискомфорт, пов'язаний з невпевненістю в завтрашньому дні

  • відсутність регулярної фінансової допомоги*

  • великі складності або повна неможливість розірвання договору дарування

*Зверніть увагу:


Ситуація може докорінно змінити на користь пенсіонера, якщо договір дарування підписується одночасно з іншим юридичним документом, в якому описані умови, яких повинен дотримуватися той, хто одержав квартиру в дар. У додатковому договорі обумовлюються зобов'язання сторін. Якщо умови не виконуються, договір дарування набагато легше розірвати, а права пенсіонера захищені значно більшою мірою.