Додатковий заробіток

Як збільшити дохід, якщо пенсії не вистачає і ніхто не допомагаєЗдається, що це найскладніше: знайти джерело додаткового доходу. Насправді, варіантів досить багато. Труднощі в тому, що не всі варіанти підходять кожній людині. Багато що залежить від стану здоров'я, освіти, досвіду роботи і сфери діяльності, а також від того, чи самотня людина і чи готова вона розглядати свою нерухомість як джерело заробітку. Ми зробимо огляд різних варіантів і сподіваємося, що деякими з них ви зможете скористатися.


Ким і де можна працювати на пенсії


Перше, що може робити людина пенсійного віку з досить хорошим станом здоров'я - працювати. Вакансій для літніх людей не дуже багато, але вони є. Якщо ви мешкаєте в багатоквартирному будинку, перша можливість, якою можете поцікавитися - робота консьєржем в одному з під'їздів власного будинку. Вакансії консьєржів є у всіх великих містах, тому не обмежуйтеся пошуком роботи тільки в своєму мікрорайоні. Однак шукати таку роботу далеко від місця проживання теж не слід, щоб не витрачати багато часу на дорогу.


Зазвичай вимоги до консьєржів: жінка/чоловік, вік - до 65 років, обов'язкові пунктуальність, акуратність, ввічливість.


В обов'язки, як правило, входить контроль приходу гостей до мешканців будинку, інформування про наявність боргів, контроль вивезення сміття, виклик аварійних служб, надання мешканцям довідкової інформації.


Умови роботи можуть бути різними. Іноді потрібно відпрацювати п'ять цілодобових змін на місяць, іноді більше. У будь-якому випадку, консьєрж - це змінна робота.


Оплата праці в обласних центрах в середньому становить 4000 грн. на місяць, при добовій оплаті - близько 300 грн. на добу.


Для чоловіків у хорошій фізичній формі актуальною може бути робота вахтером або охоронцем на підприємстві, в дитячому садку, школі.

Зазвичай вимоги до вахтерів, охоронців: чоловік/жінка, вік до 65-70 років, обов'язкові охайність, пунктуальність, ввічливість, відсутність шкідливих звичок.


В обов'язки може входити постановка будівлі на сигналізацію і зняття з сигналізації, обхід території, своєчасний виклик необхідних служб.

Умови роботи, як правило, передбачають різні зміни: тільки денні, тільки нічні, добові. Від цього може залежати оплата праці.


Оплата праці в середньому становить 500 грн. за зміну. Зарплата може становити від 6000-10000 грн. на місяць, залежно від режиму і місця роботи.


Жінки пенсійного віку можуть підібрати для себе вакансію прибиральниці. Зручність цієї роботи в тому, що вона зазвичай займає лише частину дня (якщо це прибирання офісу або навчальних приміщень) і не вимагає кваліфікації. Прибирати може хто завгодно, аби на це були сили. Тому шукати такі вакансії варто тільки людям в хорошій фізичній формі, тим, хто не має серйозних проблем з хребтом або суглобами, може довго перебувати на ногах, підіймати важке.


Зазвичай вимоги до прибиральниць - жінка, пенсійний вік, обов'язкові охайність, працьовитість, доброзичливість.


В обов'язки входить прибирання приміщень, вказаних роботодавцем.


Умови роботи можуть відрізнятися в залежності від типу приміщень, які необхідно прибирати. Наприклад, офіси зазвичай прибирають наприкінці робочого дня, можливо - не кожен день. Душові спортзалів можуть потребувати багаторазової прибирання протягом дня. Прибиральниця в торговому залі супермаркета знаходиться на роботі повний робочий день.


Оплата праці - часто позмінна, близько 300 грн. за зміну. Деякі роботодавці працевлаштовують прибиральницю на повний день, зарплата при постійній зайнятості може сягати 5000-6000 грн.


На пенсію виходять люди різних професій. Можливо, ваша робота раніше була пов'язана з викладанням, ви добре розбираєтеся в науках або здатні допомогти школяреві "здолати" шкільну програму з алгебри, хімії чи української мови. Варто спробувати свої сили в сфері репетиторства. Якщо ви не впевнені в своїх силах, запропонуйте послуги сусідам і знайомим, у яких є діти шкільного віку, за символічну плату - наприклад, 100 грн. за 45 хвилин заняття. Коли зрозумієте, що у вас достатньо добре виходить налагодити контакт з дітьми, ознайомтеся з особливостями сучасної шкільної програми, краще дізнайтеся зміст підручників і можете піднімати ціну до середньоринкової (до 200-250 грн. за 45-хвилинне заняття). У такому випадку оптимальний варіант - давати оголошення про свої послуги в інтернеті.


Якщо ваш попередній досвід роботи, освіта і кваліфікація дозволяють, ви цілком можете працювати на дому редактором або коректором. Однак ця робота вимагає дуже хорошого знання мови, на якому написаний вихідний текст, великого редакторського досвіду, вміння шукати і знаходити помилки, впевненості в своїх знаннях, оптимально - мінімального досвіду володіння комп'ютером і текстовим редактором. При цьому оплата такої праці не надто висока - мінімально 10 грн. за 1000 друкованих знаків з пробілами за коректуру і до 60-80 грн. за тисячу знаків з пробілами за літературне редагування та коректуру текстів. Наприклад, за коректуру цього абзацу ви б заробили близько 7 грн.


Чудова можливість додаткового заробітку для будь-якої жінки - хендмейд, тобто, створення красивих і корисних у побуті речей власноруч. У цій сфері вас можуть обмежити тільки вартість матеріалів і фантазія. Щоб зрозуміти, що саме ви могли б робити на продаж, згадайте, якими видами рукоділля займалися в минулому. Можливо, вишивали? Тоді опануйте вишивання на сорочках, і зможете продавати вишиванки ручної роботи - їх можна здавати на реалізацію в салони або магазини сувенірів, які є в кожному великому місті. Можливо, колись ви шили? Зараз користуються популярністю сумки ручної роботи з матеріалів, яким таким чином можна дати "друге життя" - наприклад, старих джинсових штанів або курток. Матеріал для таких виробів за доступною ціною ви зможете знайти на ринках або в магазинах "секонд хенд". Дуже популярним є такий напрямок, як плетіння килимків з трикотажу - старих футболок та інших бавовняних виробів. Якщо ви - майстер в'язання, не соромтеся продавати речі власного виробництва. Дбайте про якість, цікавтеся думкою покупців про свій товар і удосконалюйтеся. Якщо ви володієте різними видами рукоділля, то можете їх комбінувати, створюючи, наприклад, м'яку іграшку. Такі роботи можна здавати на реалізацію в магазини, що торгують хендемейд-виробами та сувенірами. Також у вашому місті напевно проводяться ярмарки майстрів, в яких можна брати участь безкоштовно або за символічну плату.


Перевага заняття будь-яким видом рукоділля - не тільки в тому, що так ви можете отримати постійний, хоч і невеликий додатковий дохід. Завдяки рукоділлю ви маєте змогу проводити час творчо, спілкуватися з людьми, які мають схоже захоплення.


Ще одна можливість підробітку для жінок - прибирання в квартирах, догляд за кімнатними рослинами, для чоловіків - виконання дрібного ремонту в квартирах (ремонт кранів, розеток). Такі замовлення можна знайти, давши оголошення в місцевій газеті або, якщо ви користуєтеся комп'ютером, на таких популярних сайтах, як olx.ua, kabanchik.ua. Одна з популярних послуг, яку також можуть надавати жінки - забирати дитину зі школи, робити з нею уроки тощо.


Оголошення про роботу можна шукати і давати в таких газетах, як Авізо, яка виходить в різних регіонах, у місцевих виданнях, популярних в вашому місті, а також на сайтах пошуку вакансій: work.ua, rabota.ua, trudbox.com.ua та інші.


Не забувайте, що завжди залишається можливість додаткового заробітку для пенсіонера завдяки власній нерухомості. Більше інформації про те, як заробити на своїй квартирі, читайте на нашемсайте в розділі Юридична допомога, а також в Відповідях на поширені запитання щодо розпорядження нерухомим майном на пенсії.