Субсидії

Що таке субсидія і як її отриматиСлово "субсидія" походить від латинського subsidium, що означає "допомога", "підтримка". Воно означає грошову або натуральну допомогу, яку держава або будь-які фонди, установи надають окремим громадянам, підприємствам або навіть іншим державам.


У випадку з субсидуванням на оплату енергоресурсів держава надає безповоротну фінансову допомогу громадянам, які внаслідок низьких доходів не можуть оплатити їх самостійно в повному обсязі. В даному випадку, субсидія надається на ресурси, спожиті в межах соціальних норм, визначених Кабінетом Міністрів України.


Яка субсидія покладена пенсіонерам


Якщо простими словами, то право на отримання субсидії є у ​​сімей, які змушені платити за "комуналку" більше, ніж визначає законодатество як "обов'язковий платіж". Це 20% від загального доходу сім'ї, а в деякі місяці в період пандемії COVID-19 - 15% (це пов'язано з карантинними обмеженнями для багатьох видів бізнесу).


При підрахунку враховуються доходи за з-4 квартали попереднього року, якщо субсидію призначають з початку неопалювального сезону або за 1-2 квартали поточного року, якщо субсидію будуть призначати з початку опалювального сезону.


На жаль, безліч факторів можуть перешкодити отриманню субсидії. Вона не призначається в багатьох випадках, причому не завжди пенсіонер може вплинути на ситуацію. Наприклад, субсидія не годиться, якщо:


  • житлова площа приміщення перевищує 130 м кв (в квартирі) або 230 м кв (в приватному будинку);

  • якщо хто-небудь з членів домогосподарства купував що-небудь цінне або значуще в останні 12 місяців (земельну ділянку, квартиру, машину, навіть будівельні матеріали);

  • якщо на когось із членів домогосподарства зареєстрована машина "молодший" п'яти років;

  • якщо хто-небудь з повнолітніх членів домогосподарства не працює і не отримує соціальної допомоги по безробіттю;

  • якщо хтось із членів домогосподарства заборгував з виплатою аліментів більше трьох місяців;

  • якщо є борги по квартплаті або оплаті комунальних послуг.


Що це означає на практиці? Члени домогосподарства - це всі, хто прописаний в квартирі або будинку. Якщо син купив недавно машину і прописаний в квартирі у батьків, хоча в ній не живе, батьки не отримають субсидію. Якщо в квартирі прописаний хтось непрацюючий або заборгував з виплатою аліментів - літні батьки, які володіють квартирою, не отримають субсидії.


Часто виникає наступна ситуація: пенсіонер (або подружня пара пенсійного віку) проживає в квартирі, де також зареєстровані інші члени сім'ї - діти або онуки, фактично проживають в іншому місці. В такому випадку, щоб їх доходи не враховувалися при розрахунку субсидії, необхідно надати довідку або інші документи, що підтверджують факт їх проживання за іншою адресою (іноді навіть в іншому місті або іншій країні).


Знайти більш детальну інформацію про призначення субсидій можна у відповідному розділі на сайті Міністерства соціальної політики України https://www.msp.gov.ua/timeline/subsidii.html


Також можливо подати заявку на оформлення субсидії на житлово-комунальні послуги онлайн: https://subsidii.mlsp.gov.ua/


Субсидії для пенсіонерів: дістануться не всім


Зверніть увагу: з різних причин не завжди можливо отримання субсидії навіть для літнього самотньої людини, який зареєстрований один у власній квартирі. Можливо, площа квартири занадто велика або є ще якесь майно, яке унеможливлює отримання субсидії. Крім того, в деяких випадках пенсія трохи перевищує мінімальну, але через це дохід виходить, на думку законодавців, достатнім для повної оплати комуналки, хоча на практиці грошей пенсіонеру може насилу вистачати на життя (наприклад, через необхідність купувати дорогі ліки ).


У таких випадках оптимальне рішення - договір довічного утримання або договір ренти, за умовами яких пенсіонер отримує повну довічну компенсацію вартості всіх комунальних послуг та квартплати, незалежно від змін цін і обсягу споживання енергії. Більше інформації про ці договори читайте на нашому сайті в розділі Юридична допомога.