Субсидії

Що таке субсидія і як її отриматиСлово "субсидія" походить від латинського subsidium, що означає "допомога", "підтримка". Це грошова або натуральна допомога, яку держава або будь-які фонди чи установи надають окремим громадянам, підприємствам або навіть іншим державам.


У випадку з субсидіюванням оплати енергоресурсів держава надає безповоротну фінансову допомогу громадянам, які через низькі доходи не можуть оплатити їх самостійно в повному обсязі. В Україні субсидія надається на ресурси, спожиті в межах соціальних норм, визначених Кабінетом Міністрів України.


Яка субсидія передбачена для пенсіонерів


Якщо пояснювати простими словами, то право на отримання субсидії мають родини, змушені платити за "комуналку" більше, ніж визначає законодатество як "обов'язковий платіж". Це 20% від загального доходу сім'ї, а в деякі місяці в період пандемії COVID-19 - 15% (це пов'язано з карантинними обмеженнями для багатьох видів бізнесу).


Під час підрахунку враховуються доходи за 3-4 квартали попереднього року, якщо субсидію призначають з початку неопалювального сезону, або за 1-2 квартали поточного року, якщо субсидію будуть призначати з початку опалювального сезону.


На жаль, безліч факторів можуть перешкодити отриманню субсидії. Вона не призначається в багатьох випадках, причому не завжди пенсіонер може вплинути на ситуацію. Наприклад, субсидія не призначається, якщо:


  • житлова площа приміщення перевищує 130 м.кв. (у квартирі) або 230 м.кв. (у приватному будинку);

  • якщо хтось із членів домогосподарства купував щось цінне або значуще в останні 12 місяців (земельну ділянку, квартиру, машину, навіть будівельні матеріали);

  • якщо на когось із членів домогосподарства зареєстрована машина "молодша" п'яти років з моменту випуску;

  • якщо хтось із повнолітніх членів домогосподарства не працює і не отримує соціальної допомоги по безробіттю;

  • якщо хтось із членів домогосподарства заборгував з виплатою аліментів більше трьох місяців;

  • якщо є борги по квартплаті або оплаті комунальних послуг.


Що це означає на практиці? Члени домогосподарства - це всі, хто прописаний в квартирі або будинку. Якщо син купив нещодавно машину і прописаний в квартирі у батьків, хоча в ній не мешкає, батьки не отримають субсидію. Якщо в квартирі прописаний хтось непрацюючий або заборгував з виплатою аліментів - літні батьки, які є власниками квартири, не одержать субсидії.


Часто виникає наступна ситуація: пенсіонер (або подружня пара пенсійного віку) проживає в квартирі, де також зареєстровані інші члени сім'ї - діти або онуки, які фактично проживають в іншому місці. У такому випадку, щоб їхні доходи не враховувалися при розрахунку субсидії, необхідно надати довідку або інші документи, що підтверджують факт їхнього проживання за іншою адресою (іноді навіть в іншому місті або іншій країні).


Знайти більш детальну інформацію про призначення субсидій можна у відповідному розділі на сайті Міністерства соціальної політики України https://www.msp.gov.ua/timeline/subsidii.html


Також можна подати заявку на оформлення субсидії на житлово-комунальні послуги онлайн: https://subsidii.mlsp.gov.ua/


Субсидії для пенсіонерів: дістануться не всім


Зверніть увагу: з різних причин не завжди субсидію може отримати навіть літня самотня людина, зареєстрована одна у власній квартирі. Можливо, площа квартири занадто велика або є ще якесь майно, яке унеможливлює отримання субсидії. Крім того, в деяких випадках пенсія трохи перевищує мінімальну, але через це дохід виявляється, на думку законодавців, достатнім для повної оплати комуналки, хоча на практиці грошей пенсіонеру може насилу вистачати на життя (наприклад, через необхідність купувати дорогі ліки ).


У таких випадках оптимальне рішення - договір довічного утримання або договір ренти, за умовами яких пенсіонер отримує повну довічну компенсацію вартості всіх комунальних послуг та квартплати, незалежно від змін цін і обсягу споживання енергії. Більше інформації про ці договори читайте на нашому сайті в розділі Юридична допомога.